T3 Gas Lens Collet Body 3.2mm High Precision Welding Accessory
$39.99
Product Introduction
Unimig T3 TIG Gas Lens Collet Body designed for T3 torches, featuring improved laminar gas flow for optimal welding performance. Ensures stable gas coverage and precise arc control, ideal for professional welding applications. 3.2mm size, 1 each per pack. Part number: UMCT3GL32.
Product Specifications
| Model | T3 Gas Lens Collet Body |
| Size | 3.2mm |
| Compatibility | T3 Torches |
| Feature | Improved Laminar Gas Flow |
| Part Number | UMCT3GL32 |
Packaging & Transportation
weldercutting Nozzles
Related products
1.6mm 2% Thoriated TIG Tungsten Electrodes 10 Red Tip
Description
Premium 2% Thoriated TIG Tungsten Electrodes by COBRA, Australia's leading industrial grade brand. Annealed for superior grain structure, offers excellent arc starts and minimal consumption. Suitable for DC electrode negative welding on carbon, stainless steel, nickel, and titanium.
Specifications
| Size | 1.6mm x 175mm |
| Type | 2% Thoriated (Red Tip) |
| Quantity | 10 Each |
| Standards | ANSI/AWS A5.12 -98, ISO 6848 |
| Part # | PTR0004-16 / PTR0004-24 |
2.4mm FURICK CUP Gas Lens Collet Body WP-17 18 26
Product Introduction
Genuine Made In USA Furick Gas Lens Collet Body for WP17 | 18 | 26 Series Torches. Allows 9 series gas lens cups and Furick BBW, FUPA cups to fit, designed for 2.4mm collets/tungstens.
Specifications
| Compatibility | WP17 | 18 | 26 Torches (WP or SR) |
| Collet Size | 2.4mm |
| Cup Compatibility | 9 series gas lens cups, Furick BBW, FUPA cups |
| Length | 26mm |
| Threads | 3/8 UNF Lower, 9/16 UNF Upper |
2.4mm Zirconiated TIG Tungsten Electrodes 10pk White Tip
Product Introduction
Premium COBRA Tungsten Electrodes, 2.4mm x 150mm, pack of 10. Made of high-quality annealed tungsten, meeting ANSI/AWS 5.12 -98 and ISO 6848 standards. Ideal for welding aluminum and magnesium with excellent arc starts and stability.
Specifications
| Size | 2.4mm x 150mm (1/16¡± by 7") |
| Type | 0.8% Zirconiated |
| Quantity | 10 Each |
| Standards | ANSI/AWS 5.12 -98, ISO 6848 |
| Part # | PTR0006-24 |
BBWSG-16 Replacement Glass BBWSGG High Quality
Product Introduction
Replacement glass cup designed specifically for BBWSG-16 model brass inset cup. Includes 1 oring required for installation. Easy to install by moistening glass inside and oring, then gently pushing onto BBWSG-16 Diffuser housing without forcing.Product Parameters
| Compatibility | BBWSG-16 brass inset cup |
| Included Components | 1 replacement glass cup, 1 oring |
| Installation | Moisten glass & oring, push gently onto housing |
BBWSG-16 Replacement Glass BBWSGG High-Quality Durable Fit
Product Description
Replacement glass cup designed specifically for BBWSG-16 model brass inset cup. Includes 1 O-ring (must be used with glass). Easy installation: moisten glass inside and O-ring, gently push onto BBWSG-16 Diffuser brass housing; avoid forcing.Product Specifications
| Model | BBWSG-16 |
| Type | Replacement Glass Cup |
| Compatibility | BBWSG-16 Brass Inset Cup |
| Included | 1 O-ring |
Dinse Reducer Adapter 3550 13mm to 1025 9mm
Product Introduction
A Dinse reducer adapter designed to convert from 3550 13mm female to 1025 9mm male connections, featuring durable brass internals for reliable performance in welding applications.Product Parameters
| Connection Type | Dinse 35-50 female to Dinse 10-25 male |
| Female Size | 13mm |
| Male Size | 9mm |
| Internal Material | Brass |
FURICK #14 Moose Knuckle Ceramic TIG Cup USA
Product Introduction
The FURICK #14 Moose Knuckle Ceramic TIG Cup, made in the USA, offers the same performance as the original glass version with added ceramic strength. It handles up to 200 amps non-continuance, ideal for DC applications, and includes 1 ceramic cup and a spare diffuser. No Orings required.Specifications
| Size | 2.4mm Tungsten |
| Dimensions | Bore ID 24mm, OD 28.6mm, Length 29.5mm |
| Ceramic Thickness | 2.8mm |
| Amperage | Up to 200A Non-Continuance |
| Compatibility | 17/26 & 9/20 Series Torches (Gas Lens Required) |
UNIMIG T2 to WP26 TIG Torch Adaptor U42002
Product Introduction
Replace your T2 torch head with this UNIMIG style adaptor to use WP17/26 consumables. Features a flexi-head design for added versatility, air-cooled for reliable performance. Easy to swap back to original consumables anytime.Specifications
| Compatibility | WP17 / 26 Consumables |
| Replacement For | T2 TIG Torch Head |
| Design | Flex Head |
| Cooling | Air Cooled |
| Quantity | 1 Each |
