UWELD WP-17 4m Scratch start / Lift start TIG Torch with Valve – Dinse 35-50
$129.00
17V-4MCP50
UWELD TIG WELDING TORCH – 17 Series with Valve
150A DC, 105A AC @ 35% Duty Cycle
Specifications:
Suits Any welders that is lift / Scratch start TIG compatible.
Standard 35-50 Dinse style connection. (See pics)
Small light weight torch for low amp TIG applications.
4 metres long
Gas Regulator connection: 5/8 UNF
Will suit the UNIMIG Viper 182, Razor 175 and any other machine with a scratch start or lift arc TIG function.
Suits Kemppi Minarc EVO 180 Caddy 61002180AU
Features
Torch Bodies – High temperature resistant silicon rubber provides a light weight and durable cover.
Knuckle Joint – Facilitates easy and accurate movements in torch position
Handles – Ergonomically superior tig handles feature soft grips, knuckle joints and and a button cover for optional extra tig switch button
UNIMIG Part # 17V-4MCP50-2 / UW17V-4MCP50-extend
Consumables:
Insulator:
18CG (standard)
18GC01 (gas lens)
Collet Bodies:
10N30 (1.0mm standard)
10N31 (1.0mm standard)
10N32 (1.0mm standard)
10N33 (1.0mm standard)
45V24 (1.0mm gas lens)
45V25 (1.6mm gas lens)
45V26 (2.4mm gas lens)
45V27 (3.2mm gas lens)
Ceramic Cups:
10N50 (6mm Bore #4 standard)
10N49 (8mm Bore #5 standard)
10N48 (10mm Bore #6 standard)
10N47 (11mm Bore #7 standard)
10N46 (13mm Bore #8 standard)
10N45 (16mm Bore #10 standard)
10N44 (19mm Bore #12 standard)
54N14 (13mm Bore #8 gas lens)
54N14L (13mm Bore #8 gas lens long)
54N15 (11mm Bore #7 gas lens)
54N15L (11mm Bore #7 gas lens long)
54N16 (10mm Bore #6 gas lens)
54N16L (10mm Bore #6 gas lens long)
54N17 (8mm Bore #5 gas lens)
54N17L (8mm Bore #5 gas lens long)
54N18 (6mm Bore #4 gas lens)
54N18L (6mm Bore #4 gas lens)
Tungstens:
White Tip:
161z (1.6mm)
241z (2.4mm)
321z (3.2mm)
Red Tip:
162t (1.6mm)
242t (2.4mm
322t (3.2mm)
Blue Tip:
TR0014-16 (1.6mm)
242l (2.4mm)
322l (3.2mm)
Packaging & Transportation
weldercutting Nozzles
Related products
2.4mm Zirconiated TIG Tungsten Electrodes 10pk White Tip
Product Description
Premium 2.4mm Zirconiated TIG Tungsten Electrodes, 0.8% zirconiated, ideal for aluminum/magnesium welding. Features excellent arc starts, stability, and high current handling. Pack of 10, trade quality, annealed for superior grain structure, manufactured to ANSI/AWS 5.12-98 and ISO 6848 standards.
Specifications
| Size | 2.4mm x 150mm (1/16¡± x 7") |
| Type | 0.8% Zirconiated (White Tip) |
| Quantity | 10 Each |
| Standards | ANSI/AWS 5.12 -98, ISO 6848 |
| Part # | PTR0006-24 |
BBWSG-16 Replacement Glass High Quality Welding Accessory
Product Introduction
Replacement glass cup designed specifically for BBWSG-16 model brass inset cup. Includes 1 oring for proper installation, ensuring compatibility and secure fit on BBWSG-16 Diffuser housing.
Product Parameters
| Model Compatibility | BBWSG-16 |
| Content | 1 replacement glass cup + 1 oring |
| Design | Brass inset cup fit |
| Installation | Moisten oring & glass, push gently into housing |
WP-17/18/26 Stubby TIG Gas Lens Collet Body 2.4mm
Product Introduction
High-quality copper TIG Gas Lens Collet Body for 17/18/26 series torches. Features additional mesh layers for extended durability and improved gas distribution, optimizing shield gas coverage to prevent contaminants. Suits 2.4mm collets and stubby ceramic cups.
Specifications
| Style | Stubby |
| Torch Compatibility | 17/18/26 Series (WP/SR) |
| Collet Size | 2.4mm |
| Length | 27mm |
| Part # | P45V26S |
WP-17/18/26 TIG Gas Lens Collet Body 3.2mm
Product Introduction
High-quality copper TIG Gas Lens Collet Body for 17/18/26 series torches (WP or SR). Features additional mesh layers for extended durability and improved gas distribution, optimizing shield gas coverage to prevent contaminants. Ideal for enhancing TIG welding performance with superior weld zone coverage.Product Parameters
| Suitable Collets | 3.2mm |
| Torch Compatibility | 17/18/26 Series (WP/SR) |
| Length | 50mm |
| Cup Thread | 3/4" UNF |
| Head Thread | 3/8" UNEF |
