Disposable PURE CO2 Gas Bottle 2.2L Combo Kit
$175.00
Product Introduction
Italian-made disposable 2.2L pure CO2 gas bottle combo kit for MIG welding. Includes regulator with flow meter, 5mm gas hose, and free barb. Saves on rental/freight costs, offering up to 35 minutes welding time (0.24m3 gas capacity).
Specifications
| Capacity | 2.2 Litre (0.24m3 gas) |
| Welding Time | Up to 35 minutes |
| Flow Rate | Up to 12 LPM |
| Dimensions | 350mm (length), 110mm (width), 44cm (height with regulator) |
| Package Includes | CO2 bottle, regulator, gas hose, barb, instructions |
Packaging & Transportation
weldercutting Nozzles
Related products
Bossweld 5mm Hose Tail/Nipple – High Quality Fitting
Product Introduction
A Bossweld hose tail/nipple designed for 5mm hoses, compatible with 5/8 gas nuts (Part No. 95136Z08 and 11N83) and suitable for many welders on the market.
Specifications
| Item | Details |
| Hose Compatibility | 5mm Hose |
| Gas Nut Compatibility | 5/8 (Part No. 95136Z08, 11N83) |
| Width | 13mm |
| Nipple Width | 6mm |
| Nipple Length | 50mm |
COBRA Oxygen & Fuel Gas Flashback Arrestors Twin Pack
Product Introduction
COBRA Oxygen & Fuel Gas Flashback Arrestors Twin Pack, regulator end, enhances safety in gas welding/cutting by preventing ignition risks and flame spread. Made in Europe with 40+ years engineering experience, independently certified by Apragaz.
Product Specifications
| Includes | 1x Oxygen & 1x Fuel Gas Arrestor (Regulator End) |
| Standards | AS4603-1999, ISO7289/EN561/EN ISO 5175-1 |
| Threads | Australian standard 5/8" UNF (oxy equipment) |
| Max Pressure | Oxygen: 2,000 kPa; Fuel (Acetylene:150kPa, LPG:500kPa) |
| Features | Patented locking mechanism, flame/flow/leak tested |
Female 6mm Barb Quick Gas Connection for Argon Water
Product Introduction
A female quick gas connection with 6mm barb, ideal for Argon and water applications. Compatible with various welders and water coolers, also usable as a panel socket.Product Parameters
| Type | Female Quick Gas Connection |
| Barb Size | 6mm |
| Applications | Argon, Water |
| Compatibility | Unimig, Kemppi, Bossweld, Lincoln welders |
| Part No. | UNIMIG 10038768 |
Gas Bottle Holder 400mm Track 2x600mm Strap AU MADE
Product Description
Australian-made NobleFix gas bottle holder restraint with 400mm track, 2x 600mm straps. Adjustable, durable, and UV-stabilized for secure storage of small gas bottles (D size) and fire extinguishers.
Specifications
| Track Length | 400mm |
| Strap Length | 2x 600mm |
| Track Dimensions | 56mm (W) x 26mm (H) |
| Suitable Cylinders | 145mm - 280mm (D size) |
| Tensile Strength | 380kg (3.5kN) |
Harris 6290 3NX LPG Cutting Tip 50-75mm
Product Introduction
6290-NX two-piece heavy pre-heat hand cutting tip, designed for propane and natural gas. Made in Europe with high-quality materials, ideal for industrial daily use. Suits Harris 493F, 142, 624 cutting torches and attachments.
Product Parameters
| Tip Type | 6290-NX |
| Size | 3NX |
| Cutting Thickness | 50-75mm |
| Fuel Compatibility | Propane, LPG, Natural Gas |
| Origin | Europe |
Harris 6290 4NX LPG Cutting Tip 75-150mm
Product Introduction
High-quality industrial Harris 6290 4NX LPG Cutting Tip, ideal for everyday use. Designed for propane, LPG, and natural gas, it suits 493F, 142, and 624 cutting torches, ensuring efficient cutting performance.
Product Specifications
| Tip Type | 6290-NX |
| Tip Size | 4NX |
| Cutting Thickness | 75-150mm |
| Compatibility | Propane, LPG, Natural Gas |
| Manufactured | Europe |
Oxygen C Size Welding Gas Bottle No Rental Fee Small
Triple Spark Flint Lighter Refills 50 Pack
Product Introduction
Premium industrial spark flint lighters, triple flint refills designed for single cup flint lighters. Suitable for daily use with Oxygen, LPG and Acetylene gas, ensuring reliable performance in industrial settings. Equivalent to BOSSWELD Part # 400146.Product Specifications
| Quantity | 50 Each |
| Type | Triple Flint Lighter Refills |
| Compatibility | Single Cup Flint Lighter |
| Gas Type | Oxygen, LPG, Acetylene |
| Equivalent Part | BOSSWELD 400146 |
