Lefon Lite 4 Portable Orbital Pipe Saw Cutter Bevelling Machine
$4,980.00
Product Introduction
The Lefon Lite 4 Portable Pipe Saw is a cost-effective, reliable orbital cutting machine ideal for precise square cuts and beveling of metal pipes. With cold cutting technology to prevent thermal distortion and a lightweight 25kg design, it ensures efficient, deformation-free clamping and quick setup for various pipe diameters, meeting CE and ISO standards.
Key Specifications
| Model | Lite4 |
| Cutting Range | 6mm ¨C 120mm (0.5-4 inch) pipes, 0.5-3mm thickness |
| Power | 1000W, 100-220V/50-60Hz, Metabo Drive Motor |
| Blade Speed | 150 RPM |
| Applications | Stainless steel, non-ferrous metals, copper, aluminum, plastic pipes |
Packaging & Transportation
weldercutting Nozzles
Related products
100x16mm2 Crimp Welding Cable Lug 8mm Hole
Product Introduction
These Hampdon Industrial crimp welding cable lugs, part #WCL16, are ideal for attaching earth lead to earth clamp with welding cable. Can be crimped or soldered for permanent joints, made from zinc-coated copper, and heat shrink ensures tight seal to prevent solder leakage.Specifications
| Wire Size | 16mm2 |
| Inner Ring Diameter | 8mm |
| Length | 30mm |
| Material | Zinc-Coated Copper |
| Pack Quantity | 100pcs |
10m 16mm2 6 Gauge Welding Cable Solar Car Stereo
Product Introduction
Australian made 10m welding cable with 16mm2 (6 Gauge) 100% oxygen-free copper conductors. Double insulated NBR/NBR to V90HT for flexibility and durability, compliant with AS1995:2003, ideal for welding applications.
Specifications
| Length | 10m |
| Cross-Section | 16mm2 (6 Gauge AWG/B&S) |
| Max Current | 250 Amp (30% Duty Cycle) |
| Conductor | High Purity Oxygen-Free Copper |
| Insulation | Double Insulated NBR/NBR (90¡ãC Rated) |
240A Earth Clamp Lead 5M 10-25 Small Plug HD
Product Introduction
Hampdon Industrial earth clamp and lead sets feature an upgraded 25mm heavy-duty copper cable for rugged use. Compatible with MIG, TIG, ARC, and Plasma Machines, ideal for daily industrial applications.
Specifications
| Amperage | 240 amp |
| Cable Size | 25mm |
| Cable Length | 5 Meter |
| Plug Type | 10-25 (small) |
| Quality | Industrial grade, Australian Made cable |
3M 64861 125mm High Pressure Fibre Disc Backing Pad
Product Introduction
3M 125mm High Pressure Fibre Disc Ribbed Face Backing Pad 64861 features a unique rib pattern, temperature resistance over 100¡ãC, and dual metric/imperial threads. Optimizes Cubitron II disc performance for longer life and higher cut rate, ideal for high-pressure 125mm fibre discs.Specifications
| Type | Back-Up |
| Material | Polyamide |
| Diameter | 125mm |
| Thread Size | M14 & 5/8" |
| Max Speed | 12000 rpm |
COBRA 5″x1mm INOX Steel Cutting Disc 10 Pack 125mm
Description
Cobra 1mm Cutting Discs are Australia's leading high-quality industrial abrasive discs, engineered for rigorous commercial use. Made with advanced ceramic abrasive grains and high-performance resins, they ensure fast cutting, long life, and low odor. Ideal for stainless steel, exotics, carbon steels, and trusted by skilled professionals with a satisfaction guarantee.Specifications
| Pack Size | 10 Discs |
| Dimensions | 1mm Thick x 5" (125mm) Wide |
| Internal Hole | 22.3mm |
| Max Speed | 12200 RPM |
| Compatibility | Standard 5" Grinder |
Klingspor Inox A 60 TZ 125mm 5″x1.0mm Cutting Disc 25pk
Product Introduction
Exceptionally thin 1mm Klingspor Kronenflex cutting-off wheel A 60 TZ Special offers high aggressiveness and long service life, ideal for cutting metal sheets, thin pipes/profiles in stainless steel, steel, and non-ferrous metals, widely used in fabrication, plant engineering, and steel construction.
Specifications
| Size | 5" (125mm) x 1.0mm |
| Pack | 25 pcs |
| Material | Carbon, stainless steel, non-ferrous metals |
| Max Speed | 12200 RPM |
| Bore | 22.23mm |
Strong Hand 4-IN-1 Utility Clamp 215mm x 120mm
Product Description
The 4-in-1 Utility Clamping System is the most versatile Sliding Arm Clamps in the market, featuring a removable/reversible clamp arm and unique accessories for multiple clamping applications.
Specifications
| Length | 215mm |
| Depth | 120mm |
| Material | Heat-treated steel, nickel/chrome plated |
| Functions | Standard, Pipe, Spreader, Step Over |
| Kit Includes | Sliding Arm Clamp, Extender Block, V-Pad |
Welding Magnetic Earth Clamp 500Amp High Quality
Product Parameters
| Amperage | 500Amp |
| Clamping Force | Strong |
| Connection | Easy to connect |
| Accessory | Free connection lug included |
| Position Stability | Holds strong earth in all positions |
