MIG
Binzel MB26 MIG Consumable Kit 0.9mm Wire Small Combo
Product Introduction
High-quality Binzel Style MB26 Kits for MIG guns, compatible with 260A Mix, 290A CO2 Binzel style MB26, MB35, MB501, and RAZOR 200 PULSE MIG/TIG/STICK Welder U11003K.
Specifications
| Wire Size | 0.9mm |
| Contact Tips | 10x M6 x 8mm x 0.9mm (CT0968) |
| Tip Holders | 2x MB26 (TA26) |
| Nozzles | 2x Conical MB26/35/501 (NZCO26) |
| Gas Diffusers | 2x MB26 Black Duroplast (DIF26) |
Binzel MB26 MIG Consumable Kit 1.0mm Aluminum Wire
Product Description
Binzel Style MIG MB26 Consumable Kit designed for 1.0mm Aluminum Wire. Compatible with 260A Mix, 290A CO2 Binzel style MB26, MB35, MB501 MIG guns and RAZOR 200 PULSE MIG/TIG/STICK Welder U11003K. Made from high-quality materials for reliable performance.Specifications
| Wire Size | 1.0mm Aluminum |
| Compatibility | MB26, MB35, MB501 MIG Guns |
| Includes | 10 Contact Tips, 2 Tip Holders, 2 Nozzles, 2 Gas Diffusers |
| Welder Fit | RAZOR 200 PULSE U11003K |
Binzel MB26 MIG Consumable Kit 1.0mm Wire
Product Introduction
Binzel Style MIG MB26 Consumable Kit designed for 1.0mm wire, compatible with 260A Mix, 290A CO2 Binzel style MB26, MB35, MB501 MIG guns and RAZOR 200 PULSE MIG/TIG/STICK Welder U11003K. Made from high-quality materials for reliable performance.Product Parameters
| Wire Size | 1.0mm |
| Compatible Guns | MB26, MB35, MB501 (260A Mix, 290A CO2) |
| Welder Compatibility | RAZOR 200 PULSE MIG/TIG/STICK Welder U11003K |
| Material | High-Quality |
| Kit Inclusions | 25 Contact Tips, 5 Tip Holders, 5 Nozzles, 5 Gas Diffusers |
Binzel MB26 MIG Consumable Kit 1.0mm Wire Small Combo
Product Introduction
A Binzel Style MIG MB26 consumable kit designed for 1.0mm wire, compatible with 260A Mix, 290A CO2 Binzel style MB26, MB35, MB501 MIG guns, and RAZOR 200 PULSE MIG/TIG/STICK Welder U11003K. Made from high-quality materials for reliable welding performance.Product Parameters
| Compatibility | MB26, MB35, MB501 MIG guns; RAZOR 200 PULSE Welder U11003K |
| Wire Size | 1.0mm |
| Kit Inclusions | 10 Contact Tips, 2 Tip Holders, 2 Nozzles, 2 Gas Diffusers |
| Current Rating | 260A (Mix), 290A (CO2) |
Binzel MB26 MIG Consumable Kit 1.2mm Aluminum Wire
Product Introduction
Binzel Style MIG MB26 Consumable Kit designed for 1.2mm Aluminum Wire, compatible with 260A Mix, 290A CO2 Binzel style MB26, MB35, MB501 MIG guns and RAZOR 200 PULSE MIG/TIG/STICK Welder U11003K. Made from high-quality materials for reliable welding performance.Product Parameters
| Compatibility | Binzel MB26, MB35, MB501 MIG guns; RAZOR 200 PULSE Welder U11003K |
| Wire Size | 1.2mm Aluminum |
| Kit Inclusions | 25 Contact Tips (CT1268A), 5 Tip Holders (TA26), 5 Nozzles (NZCO26), 5 Gas Diffusers (DIF26) |
| Current Rating | 260A Mix, 290A CO2 |
Binzel MB26 MIG Consumable Kit 1.2mm Aluminum Wire
Product Introduction
This Binzel Style MIG MB26 Consumable Kit is designed for 1.2mm aluminum wire, compatible with 260A Mix, 290A CO2 Binzel style MB26, MB35, MB501 MIG guns, and RAZOR 200 PULSE MIG/TIG/STICK Welder U11003K. Made from high-quality materials for reliable performance.Key Specifications
| Wire Size | 1.2mm Aluminum |
| Compatibility | MB26, MB35, MB501 MIG Guns |
| Includes | 10 Contact Tips, 2 Tip Holders, 2 Nozzles, 2 Gas Diffusers |
| Welder Fit | RAZOR 200 PULSE U11003K |
Binzel MB26 MIG Consumable Kit 1.2mm Wire Large Combo
Product Introduction
This Binzel Style MIG MB26 Consumable Kit is designed for 1.2mm wire, compatible with 260A Mix, 290A CO2 Binzel style MB26, MB35, MB501 MIG guns, and RAZOR 200 PULSE MIG/TIG/STICK Welder U11003K. Made from high-quality materials, it's ideal for MIG welding applications.Product Parameters
| Wire Size | 1.2mm |
| Compatibility | MB26, MB35, MB501 MIG guns; RAZOR 200 PULSE Welder U11003K |
| Kit Inclusions | 25 Contact Tips, 5 Tip Holders, 5 Nozzles, 5 Gas Diffusers |
| Material | High-Quality |
Binzel MB26 MIG Consumable Kit 1.2mm Wire Small Combo
Product Introduction
Binzel Style MIG MB26 Consumable Kit for 1.2mm Wire - Small Combo Kit, suitable for 260A Mix, 290A CO2 Binzel style MB26, MB35 and MB501 MIG guns, compatible with RAZOR 200 PULSE MIG/TIG/STICK Welder U11003K. Made from high-quality materials for reliable performance.Product Parameters
| Wire Size | 1.2mm |
| Compatible Guns | MB26, MB35, MB501 MIG guns |
| Kit Inclusions | 10 contact tips, 2 tip holders, 2 nozzles, 2 gas diffusers |
| Suited Welder | RAZOR 200 PULSE MIG/TIG/STICK Welder U11003K |
Binzel MB26 MIG Consumable Kit for 1.0mm Aluminum Wire
Product Introduction
Designed for Binzel style MB26, MB35, MB501 MIG guns (260A Mix, 290A CO2), this kit works with 1.0mm Aluminum wire and is compatible with RAZOR 200 PULSE MIG/TIG/STICK Welder U11003K, made from high-quality materials.Product Parameters
| Suits Guns | Binzel MB26, MB35, MB501 (260A Mix, 290A CO2) |
| Wire Size | 1.0mm Aluminum |
| Compatibility | RAZOR 200 PULSE Welder U11003K |
| Kit Inclusions | 25 Contact Tips, 5 Tip Holders, 5 Nozzles, 5 Gas Diffusers |
Binzel MB26 MIG Gas Diffuser Black Duroplast 10 Pack
Product Introduction
Binzel Style Gas Diffuser MIG - MB26, black duroplast construction, 10 pack. Made of duroplast with high stiffness, heat resistance & low flammability. Suits 260A Mix, 290A CO2 Binzel MB26/MB35/MB501 MIG guns. Parweld B2605B, UNIMIG PCGD26.Specifications
| Quantity | 10 Each |
| Material | Duroplast |
| Length | 29mm |
| Neck Diameter | 17mm |
| Tip Diameter | 11mm |
Binzel MB26 MIG Gas Diffuser Black Duroplast 40 Pack
Product Introduction
Binzel Style Gas Diffuser MIG - MB26, made of durable Duroplast with high stiffness, heat resistance, and low flammability. Suitable for 260A Mix, 290A CO2 Binzel style MB26, MB35 and MB501 MIG guns.
Product Parameters
| Quantity | 40 Each |
| Material | Duroplast |
| Length | 29mm |
| Neck Diameter | 17mm |
| Tip Diameter | 11mm |
Binzel MB36 MIG Gas Diffuser 10 Pack Duroplast
Product Introduction
Binzel Style MIG Gas Diffuser MB36, made of durable duroplast with high stiffness, heat resistance and low flammability. Direct replacement for fragile ceramic units, suitable for 360A Binzel style MIG guns (MB36, SB36). Available in black or white (contact for stock color).Specifications
| Quantity | 10 Pack |
| Material | Duroplast |
| Compatibility | 360A Binzel MIG Guns (MB36, SB36) |
| Dimensions | 33mm length, 17mm neck diameter, 11mm tip diameter |
| Part Number | PCGD36 |