10x 26 Series TIG Large Torch Body 150 – 200 Amp – Three Piece Torch
$330.00
Part # 200TB
26 Series large torch body for three-piece torch
The Hampdon Torch Body & Flexible Neck Coil simply connects to your existing air-cooled TIG Torch cable. Interchangeable angled Torch Heads simply screw on & off the Flexible Neck Coil.
Features:
10 Each
The Hampdon 3-Piece TIG Kit enables easy conversion of a standard air-cooled TIG torch to the 3-Piece System.
Includes a unique Flexible Neck Coil for enhanced directional control of the torch head.
Allows the torch to be positioned in almost any orientation, providing precise control over TIG welds.
Excels in challenging, out-of-position welds, offering improved maneuverability.
The Flexible Neck Coil is rigorously tested and proven to be over 20 times more durable than conventional flexible TIG torch necks.
UNIMIG Equivalent Part # RN-200TB
Packaging & Transportation
weldercutting Nozzles
Related products
2.4mm 2% Thoriated TIG Tungsten Electrodes 10pk Red Tip
Product Introduction
Premium 2% Thoriated TIG Tungsten Electrodes by COBRA, Australia's leading industrial grade brand. Offers excellent arc starts, low consumption, and superior performance on carbon, stainless steel, nickel, and titanium. Manufactured to ANSI/AWS A5.12 -98 and ISO 6848 standards, ideal for skilled professionals.Specifications
| Size | 2.4mm x 175mm |
| Type | 2% Thoriated (Red Tip) |
| Quantity | Pack of 10 |
| Quality | Trade Quality (Not recycled), Annealed |
| Standards | ANSI/AWS A5.12 -98, ISO 6848 |
FURICK #14 Moose Knuckle Ceramic TIG Cup USA
Product Introduction
Made in the USA, this FURICK #14 Moose Knuckle Ceramic TIG Cup offers the same performance as the original glass version with added ceramic strength. It handles up to 200 amps non-continuance, ideal for DC applications, and includes 1 ceramic cup and a spare diffuser.
Product Parameters
| Bore ID | 24mm |
| Bore OD | 28.6mm |
| Length | 29.5mm |
| Ceramic Thickness | 2.8mm |
| Compatibility | 17/26 & 9/20 series torches (with gas lens) |
WP-17/18/26 Stubby TIG Gas Lens Collet Body 2.4mm
Product Introduction
High-quality copper TIG Gas Lens Collet Body for 17/18/26 series torches. Features additional mesh layers for extended durability and improved gas distribution, optimizing shield gas coverage to prevent contaminants. Suits 2.4mm collets and stubby ceramic cups.
Specifications
| Style | Stubby |
| Torch Compatibility | 17/18/26 Series (WP/SR) |
| Collet Size | 2.4mm |
| Length | 27mm |
| Part # | P45V26S |
WP-17/18/26 TIG Gas Lens Collet Body 3.2mm
Product Introduction
High-quality copper TIG Gas Lens Collet Body for 17/18/26 series torches (WP or SR). Features additional mesh layers for extended durability and improved gas distribution, optimizing shield gas coverage to prevent contaminants. Ideal for enhancing TIG welding performance with superior weld zone coverage.Product Parameters
| Suitable Collets | 3.2mm |
| Torch Compatibility | 17/18/26 Series (WP/SR) |
| Length | 50mm |
| Cup Thread | 3/4" UNF |
| Head Thread | 3/8" UNEF |
