CK 225PCSF 25′ 8m Water Cooled Super Flex Power Cable to suit CK20 and FL230
$229.00
Part # 225PCSF
CK Worldwide replacement parts for CK and other TIG Torch models for all manufacturers.
For use with: CK20, FL230, WP20 Tig Torches
Style: SuperFlex
Type: Power Cable
Length: 25 ft. – 8 Meters
Also known as CK Part # 2325PCSF
Packaging & Transportation
weldercutting Nozzles
Related products
1.6mm 2% Thoriated TIG Tungsten Electrodes 10pk Red Tip
Product Introduction
Premium 2% Thoriated TIG Tungsten Electrodes, 1.6mm diameter, ideal for DC electrode negative welding on carbon, stainless steel, nickel & titanium. Ensures excellent arc starts, low consumption, and minimal weld contamination.
Specifications
| Quantity | 10 Each |
| Size | 1.6mm x 175mm |
| Type | 2% Thoriated (Red Tip) |
| Standard | ANSI/AWS A5.12 -98, ISO 6848 |
| Quality | Trade Grade (Non-recycled), Annealed |
2.4mm 2% Thoriated TIG Tungsten Electrodes 10pk Red Tip
Product Introduction
Premium 2% Thoriated TIG Tungsten Electrodes by COBRA, Australia's leading industrial grade brand. Offers excellent arc starts, low consumption, and superior performance on carbon, stainless steel, nickel, and titanium. Annealed for optimal grain structure, manufactured to ANSI/AWS A5.12 -98 and ISO 6848 standards.
Specifications
| Pack Size | 10 Each |
| Diameter | 2.4mm |
| Length | 175mm |
| Type | 2% Thoriated (Red Tip) |
| Part # | PTR0004-24 |
FURICK #14 Moose Knuckle Ceramic TIG Cup USA
Product Introduction
Made in the USA, this FURICK #14 Moose Knuckle Ceramic TIG Cup offers the same performance as the original glass version with added ceramic strength. It handles up to 200 amps non-continuance, ideal for DC applications, and includes 1 ceramic cup and a spare diffuser.
Product Parameters
| Bore ID | 24mm |
| Bore OD | 28.6mm |
| Length | 29.5mm |
| Ceramic Thickness | 2.8mm |
| Compatibility | 17/26 & 9/20 series torches (with gas lens) |
UNIMIG T2-WP17 TIG Torch Adaptor U42001 Replacement
Product Introduction
Replace your T2 torch head with this Unimig style adaptor to use standard WP17/26 consumables. Features a flexi-head design for added versatility, air-cooled for reliable performance. Easy to swap, allowing quickÇл» between Arc Torchology consumables and standard ones.Product Parameters
| Compatibility | WP17 / 26 Consumables |
| Replacement For | T2 TIG Torch Head |
| Design | Flex Head |
| Cooling | Air Cooled |
| Quantity | 1 Each |
