2.4mm TIG Gas Lens Collet Body SUPER STUBBY KIT WP17|18|26
$43.99
Product Introduction
Hampdon Industrial Parweld Premium TIG Gas Lens Super Stubby Collet Bodies Kit shortens and narrows TIG torches for hard-to-reach positions. Compatible with 9 & 20 series consumables (2/3 size of 17,18,26 series), saving over $110 vs individual purchase.
Key Specifications
| Includes | 2x 18CG20 Insulators, 2x 17CB20 Collet Bodies, 2x 10N23S 2.4mm Collets, 2x #4-#9 Cups (13N08-13N13) |
| Function | Shortens/narrows torch for tight spaces |
| Compatibility | Fits 9 & 20 series consumables |
| Cost Saving | Over $110 vs individual parts |
Packaging & Transportation
weldercutting Nozzles
Related products
1.6mm 2% Thoriated TIG Tungsten Electrodes 10pk Red Tip
Product Introduction
Premium COBRA Tungstens by Hampdon Industrial, Australia's leading brand of high-quality industrial grade tungstens. Made of trade quality annealed tungsten, ideal for skilled professionals with excellent arc starts and durability.
Product Parameters
| Pack Size | 10 |
| Type | 2% Thoriated |
| Dimensions | 1.6mm x 175mm |
| Quality | Trade Quality (Not recycled) |
| Standards | ANSI/AWS A5.12 -98, ISO 6848 |
2.4mm FURICK CUP Gas Lens Collet Body WP-17 18 26
Product Introduction
Genuine Made In USA Furick Gas Lens Collet Body for WP17 | 18 | 26 Series Torches. Allows 9 series gas lens cups and Furick BBW, FUPA cups to fit, designed for 2.4mm collets/tungstens.
Specifications
| Compatibility | WP17 | 18 | 26 Torches (WP or SR) |
| Collet Size | 2.4mm |
| Cup Compatibility | 9 series gas lens cups, Furick BBW, FUPA cups |
| Length | 26mm |
| Threads | 3/8 UNF Lower, 9/16 UNF Upper |
2.4mm Zirconiated TIG Tungsten Electrodes 10pk White Tip
Product Introduction
Premium COBRA Tungsten Electrodes, 2.4mm x 150mm, pack of 10. Made of high-quality annealed tungsten, meeting ANSI/AWS 5.12 -98 and ISO 6848 standards. Ideal for welding aluminum and magnesium with excellent arc starts and stability.
Specifications
| Size | 2.4mm x 150mm (1/16¡± by 7") |
| Type | 0.8% Zirconiated |
| Quantity | 10 Each |
| Standards | ANSI/AWS 5.12 -98, ISO 6848 |
| Part # | PTR0006-24 |
BBWSG-16 Replacement Glass BBWSGG High-Quality Durable Fit
Product Description
Replacement glass cup designed specifically for BBWSG-16 model brass inset cup. Includes 1 O-ring (must be used with glass). Easy installation: moisten glass inside and O-ring, gently push onto BBWSG-16 Diffuser brass housing; avoid forcing.Product Specifications
| Model | BBWSG-16 |
| Type | Replacement Glass Cup |
| Compatibility | BBWSG-16 Brass Inset Cup |
| Included | 1 O-ring |
Dinse Reducer Adapter 3550 13mm to 1025 9mm
Product Introduction
A Dinse reducer adapter designed to convert from 3550 13mm female to 1025 9mm male connections, featuring durable brass internals for reliable performance in welding applications.Product Parameters
| Connection Type | Dinse 35-50 female to Dinse 10-25 male |
| Female Size | 13mm |
| Male Size | 9mm |
| Internal Material | Brass |
FURICK BBWSG19 Ceramic TIG Cup Kit BBWKOKN USA
Product Introduction
The FURICK #14 Moose Knuckle Ceramic TIG Cup is a durable white ceramic welding accessory made in the USA. Featuring a threaded ceramic chassis and improved gas delivery, it ensures consistent gas coverage with a second mesh filter, suitable for 17/26 and 9/20 series torches (requires specific gas lenses).Product Specifications
| Material | 2.4mm Thick Ceramic |
| Bore ID | 25mm |
| Length | 26.5mm |
| Origin | Made in USA |
| Quantity | 1 Each |
UNIMIG T2 to WP26 TIG Torch Adaptor U42002
Product Introduction
Replace your T2 torch head with this UNIMIG style adaptor to use WP17/26 consumables. Features a flexi-head design for added versatility, air-cooled for reliable performance. Easy to swap back to original consumables anytime.Specifications
| Compatibility | WP17 / 26 Consumables |
| Replacement For | T2 TIG Torch Head |
| Design | Flex Head |
| Cooling | Air Cooled |
| Quantity | 1 Each |
WP-17 18 26 Stubby TIG Gas Lens Collet Body 2.4mm
Product Description
High-quality copper TIG gas lens collet body for 17/18/26 series torches. Features additional mesh layers for durability and even gas flow, optimizing shield coverage. Suits 2.4mm collets and stubby ceramic cups.
Specifications
| Style | Stubby |
| Torch Compatibility | 17/18/26 Series (WP/SR) |
| Collet Size | 2.4mm |
| Length | 27mm |
| Part # | P45V26S |
